reklam

YAŞAR'DAN İSTİKRARLI EKONOMİYE İHTİYAÇ VURGUSU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YAŞAR'DAN İSTİKRARLI EKONOMİYE İHTİYAÇ VURGUSU
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar; Türkiye'de yaşanan derin yoksulluğa dikkat çekti. Temel yaşam için gerekli olan tüm ürünlere gelen fahiş fiyatlar nedeniyle vatandaşımızın belinin bükülmekle kalmayıp adeta kırıldığının altını çizen İYİ Parti'li Yaşar;  faturalara da geceden sabaha yansıtılan " güncelleme " adı altındaki zamlar nedeniyle de derin yoksulluğun arttığını vurguladı.

VATANDAŞ AÇ

Temel İhtiyacını karşılayamayan pek çok vatandaşın  artik pazarda alişverişini kilo ile değil tane ile  yapabildiğini ifade eden Yaşar; "Türk-İş'in dört kişilik bir aile için sadece gıda harcaması ifade eden açlık sınırı, Eylül 2021'de 3 bin 49 liraya, yoksulluk sınırı 9 bin 931 liraya yükseldi ve hepsi de  asgari ücreti geride bıraktı.   Ülkede çalışanların yaklaşık yüzde 55'nin  asgari ücretle geçinmeye çalıştığı düşünüldüğünde, bu rakamlar son derece kaygı vericidir.Vatandaş artık hem yoksulluğa,  hem açlığa mahkum edilmiştir."dedi.

EMEKLİLERİMİZ YOKSUL

Artık yüzleri dahi gülmeyen emeklilerimize de değinen Milletvekili Bedri Yaşar; dışarıda arkadaşlarıyla çay içmeleri bile lüks hale gelen emeklilerimizin durumuna ilişkin Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) sosyal güvenlik raporuna atıfta bulunarak, Türkiye'nin emeklisinin en fakir ülkeler sıralamasında yer aldığını söyledi. ILO'nun Türkiye'nin emekliler için fakirlik göstergesi olarak belirlediği rakamın ; yüzde 50'lik sınırın çok altında ; yüzde 21,7 olarak açıklandığını belirten Yaşar; bu rakamın Uganda'da bile yüzde 43.5' olduğunu belirtti.

GELİR DAĞILIMINDAKİ ADALETSİZLİK ÇÖZÜLMELİ

Özellikle pandemi nedeniyle ekonomik krizin daha da derinleştiğine vurgu yapan Yaşar; pandemi nedeniyle üretim yapamayan fabrikaların bir bir kapandığını bunun işsizlik olarak vatandaşa yansıdığını belirtti. Derinleşen yoksulluk nedeniyle bebeğine mama ve bez almada bile zorlanan vatandaş olduğunu söyleyen Yaşar,  bu toplumsal kaostan biran önce çıkmak için İktidarın politikalarında gerekli tedbirlerin alınmasına önemle vurgu yaptı.

Tüketici Hakları Derneği'nin açıklamasına göre ülkemizde 16 milyon aç,  50 milyon yoksul var. Kişi başı gelir bugün 8 bin 500 dolar seviyesine düştü. " diyen Yaşar; iktidarın yüksek maliyetli, garantili projelere ve yatırımlara özellikle son vermesi gerektiğini; dövizdeki dalgalanmaların biran evvel doğru politikalar ile kontrol altına alınması gerektiğini söyledi. Artan döviz maliyetlerinin gıdadan imalata tüm sektörü sekteye uğrattığını belirten Yaşar;" israf ekonomisinden istikrarlı ekonomiye geçilmelidir. İstikrarlı politikalar ile güven tesisi yeniden sağlanmalıdır. Doğru ekonomi politikaları ile enflasyon kontrol altına alınmalıdır. İktidar anayasamızda belirtilen " Sosyal Devlet" olabilme ilkesi adına, acilen gelir dağılımındaki adaletsizliği giderecek radikal çözüm önerilerini masaya yatırmalıdır.   " dedi.

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CAN DOSTLAR EMİN ELLERDEÖnceki Haber

CAN DOSTLAR EMİN ELLERDE

HAYVANLAR SUSUZ KALMASIN PROJESİSonraki Haber

HAYVANLAR SUSUZ KALMASIN PROJESİ

Yorum Yazın

23 MADALYAYLA DÖNDÜLER SAMSUN’U GURURLANDIRDILAR
12 YIL HAPİS CEZASI BULUNAN ŞAHIS YAKALANDI
ÇARŞAMBA'DA 'UYUŞTURUCU' OPERASYONU: 3 GÖZALTI
SAMSUN TÜRKİYE’DE İLK DEFA ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERLE TOPLU TAŞIMAYA GEÇİYOR
SAMSUN TÜRKİYE’DE İLK DEFA ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERLE TOPLU TAŞIMAYA GEÇİYOR
BAŞKAN DEMİR : MERKEZ İLE KIRSAL AYRIMI KALMAYACAK
UYUZ BÖCEĞİ PROBLEMİ ÜLKEDE YAYILMAYA DEVAM EDİYOR
BAŞKAN TOGAR İLÇEDEKİ HİZMETLERİ ANLATTI
ÇİFTÇİ ŞU AN KARABORSADA BİLE TARLASINA ATACAK GÜBRE BULAMIYOR
ONLAR İÇİN SİYASET YAPIYORUM
TEKNİK DİREKTÖR FUAT ÇAPA’DAN AÇIKLAMA
BAŞKAN SANDIKÇI HALKIN İÇİNDE OLMAK GEREK
YOZGAT’TAN SAMSUN’A ‘KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ’ KURACAK GENÇLERLE BULUŞTU.
ARAÇ FİLOMUZLA BİRLİKTE HİZMET AĞIMIZIDA GENİŞLETTİK’
ESNAF SANAYİ SİTESİ İSİYOR
ÇARŞAMBA’DA SATILIK TORBA YOMRA FİDESİ
AĞBABA VE ÖZEL'DEN BAŞKAN DEVECİ'YE ZİYARET
MUHTARLARIMIZDA YÜK ÇOK AMA YETKİ YOK! "
BAŞKAN AKGÜL GENÇLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
SAMSUN BALIKÇILIKTA DA TÜRKİYE’NİN EN ÖNEMLİ ŞEHİRLERİNDEN OLACAK

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar